A mai történet hőse Nagy Andrea, Szlovákiában élő és praktizáló belgyógyász, háziorvos doktornő. Saját gyermeke egészségéért harcolva talált rá a paleolit táplálkozás gyógyító lehetőségeire. Azóta lefordította kamasz lányára a módszert, és – mivel az eredmények igazolják erőfeszítéseit – kérlelhetetlen következetességgel képviseli azt, miközben családjával is harcol. Nem törődik azzal sem, ha orvosi kompetenciáját kétségbe vonják. Csak a vizsgálati eredményekkel törődik. A saját tapasztalataival. A cukrászdában, ahol találkozunk, egyikünk sem fogyaszt süteményt. Nem is értem, miért itt találkoztunk? :)
Van egy 13 éves lányom, akivel 13 éve látogatjuk az orvosokat. Pár hónapos kora óta lassan fejlődik. Nem volt kellő súlygyarapodás, ekcémája lett. Tejfehérje allergiát állapítottak meg. Eszerint etettem. Nem ment a súly felfelé. Gasztroenterológus, endokrinológus, mindenütt voltunk. „Kinőtte a tejallergiát, már csak szénanáthája van”, mondta az allergológus. Aztán jött a genetikus, és ott eltört bennem valami. Tudtam én, hogy a gyerek apja is súlyosan allergiás és asztmás volt kiskorában. De az, hogy „a hajlam megvolt benne”, ne csodálkozzak, nem segített. Mindenkinek remek ötletei voltak, csak megoldások nem születtek. Az endokrinológusnál kiderült, hogy autoimmun folyamat indult be, de a pajzsmirigye még jól működik. Félévente volt kontrollvizsgálat. Az autoimmun folyamat felerősödött, az értékei 300-szorosára növekedtek. Közben megkapta az utolsó kötelező oltását a gyerekorvostól, a helyzet tovább romlott. 25 kiló volt a súlya, 12 BMI-vel.
Szerintem túl kevés a tapasztalat az autoimmun betegségekkel kapcsolatban. Ha autoimmun pajzsmirigy-gyulladás a diagnózis, akkor nagy a baj, mert az elvileg gyógyíthatatlan. Figyeljük az ellenanyagszintet, míg a betegség meg nem támadja a pajzsmirigyet. Tehát megfigyelés folyik, nem gyógyítás. Ha alulműködik, kap a beteg pajzsmirigyhormont, ha felül, akkor más típusú gyógyszert. Keményeket, sok mellékhatással. Ellenanyagszinttel senki sem foglalkozik.
Rengeteg a pajzsmirigybeteg. Nekem már volt egy betegem, akinek olyan rosszak voltak az eredményei, mint a kislányomnak. Négyszer műtötték pajzsmiriggyel, állandóan túlműködött. Most 42 éves, és pajzsmirigy rákja van. Nagyon el voltam keseredve, hogy mi jön. Műtétek sorozata, becisztásodik, csomósodik, jön a nemi érés, a menstruáció. Felerősíti a folyamatot.
Akkor találkoztam a paleolit táplálkozással. Két éve dr. Tóth Csaba tartott egy előadást Dunaszerdahelyen. Felkeltette az érdeklődésemet a módszer, amit felvázolt. Nagyon logikusnak tűnt. Tavaly hoztam el a gyerekem Budapestre. Elkezdtük a módszert. Azóta 8 centit nőtt és három kilót hízott.
A módszer nagyon sok energiámat emészti fel. A gyerek nem eszik az iskolában. Amit ott kapna, az neki nem jó. Negyed hatkor kelek, megcsinálom a sonkás tojást, ezzel indítom el. Csomagolok neki. Nincs könnyű dolgom. A lányom válogatós, se töpörtyűt, se halat, se májat nem eszik. Akárcsak a kortársai. De így nehezen tudom a megfelelő arányokat elérni.
A módszer, amit követek nem ketogén. Maglisztekből való tésztát adok neki. Persze nem sokat. Csinálok palacsintát. Köretnek sós palacsintát. Pudingot chia magból, kókusztejjel. És persze sok zöldséget. Azt hála istennek szereti. 2 csepp vigantolt adok neki naponta. Ha megbetegszik, akkor 6-8 cseppet is.
4 és fél hónap után jött az első vérvétel. Levettük a pajzsmirigymutatókat. Egynegyedére lecsökkentek az értékek. Hihetetlen javulás. Az anti tireoglobulin szint 110-ig jó. 1200-nál diagnosztizálták, és onnan nem volt megállás felfelé. 1500, 3700. Itt kezdődött a paleós korszak. Most 870 az érték.
Sajnos a családommal is harcolnom kell. Iszonyatosan aggódnak, nagyjából ellenem fordultak. Hiába hízott a gyerek, mert sokat nőtt is, az eredmények belül látványosak. Nem csodálom, hogy folyton harcolnak velem. Miért nem adok neki tejet, lisztes dolgokat, túrókrémet… Még szerencse, hogy a gyerekorvos támogat. Kiírja a vérvételeket is, ha éppen kell. Le is fogok ülni vele, mert a sok allergiás, hiperaktív gyereknél érdemes lenne váltani.
A saját praxisomban is alkalmazom a tanultakat. De azért nehéz. Az orvosi rendelőben kémiával dolgozunk. Vitamint nem írhatok fel. D-vitamint akkor, ha odaírom pecséttel egy külön papírra, hogy a beteg csontritkulásban szenved. De a betegekkel sem könnyű. Érdekes, hogy az idős korosztály nem érdeklődik a diéta iránt. Akkor sem, ha daganatos, vagy cukorbeteg. A középkorosztály odafigyel, de nem kitartó. A fiatalok hajlandóak paleózni, és jó eredményeik vannak. Emésztési gondokkal, fekéllyel jönnek. Pajzsmirigyesek, akik nem akarnak gyógyszert szedni. Crohn-betegséggel küzdők.
Volt most egy esetem. Egy fiú, akinek négy éve fájt a hasa. Elkezdte a diétát. Visszajött egy hét után, hogy nem fáj a hasa. Csak valami köretet mondjak, mert nem elég neki, amit most eszik.
Úgy érzem jó úton járok. És sok a tapasztalatom. De ezekből még többre van szükségem!